OZMÓZIS VÍZSZŰRÓ RENDSZER A DiBO ÖNKISZOLGÁLÓ AUTÓMOSÓKBAN
A DiBO önkiszolgáló autómosók elválaszthatatlan technológiai eleme az ozmózis vízszűrő berendezés. Valamennyi DiBO önkiszolgáló autómosó rendszer konfiguráció tartalmazza az ozmózis vízszűrő rendszert.
Az ozmózis vízszűrő rendszer legfontosabb paramétere a termelő képessége, melyet általában liter/óra értékben adnak meg.
A DiBO berendezések esetében az ozmózis vízszűrő rendszer hasznos kapacitása 400 liter/óra, vagy ennél magasabb érték!
MIÉRT FONTOS AZ OZMÓZIS VÍZSZŰRŐ BERENDEZÉS AZ ÖNKISZOLGÁLÓ AUTÓMOSÓKBAN?
A fordított ozmózis technológiát elsősorban az ivóvízkezelés során alkalmazzák, ahol zárt technológiai rendszerben, nyomás alatt egy féligáteresztő rétegen (membránon) préselik át a már több lépcsőben előszűrt, lágyított vizet. A fordított ozmózis során használt membrán vízáteresztő mérete 0,0001 mikron nagyságú, amely így kiszűri a tisztításra szánt vízben lévő szinte összes fizikai és kémiai szennyező anyagot, valamint a biológiailag aktív szervezeteket is.
Mindez az önkiszolgáló autómosó gyakorlatában annyit tesz, hogy a speciális öblítési program alatt használt fordított ozmózis szűrt víz fizikai elemektől és kémiai részecskéktől mentes. A felvitt folyadék a felületről elpárologva részecskéket – azaz száradási foltot – nem hagy maga után. Hétköznapi értelemben tehát ennek a modern installációkba beépített gépészeti rendszerelemnek, vagy eljárásnak köszönhető az autómosás végén tapasztalt „cseppmentes”, vagy „foltmentes” száradás.
MIK AZ OZMÓZIS SZŰRŐ BERENDEZÉS LEGFONTOSABB PARAMÉTEREI AZ ÖNKISZOLGÁLÓ AUTÓMOSÓK ESETÉBEN?
A gyakorlatban egy fordított ozmózis vízszűrő berendezés általában egy nyomószivattyúból, egy keverőcsapból, néhány rotaméterből (átfolyásmérő), a szűrőházba épített szűrőbetétből és tárolótartályból áll. Ennek építési módja gyártónként eltérő lehet, azonban a rendszer működési elve minden esetben azonos és hasonló korlátokkal rendelkezik.
Az ozmózis vízszűrő betét bizonyos fokú, korlátozott működési hatékonyságra képes. Ez az esetünkben azt jelenti, hogy meghatározott víznyomás mellett – melyet a nyomószivattyú biztosít a betáplás oldalán – meghatározott mennyiségű folyadékot képes sikerrel átengedni a membránon keresztül. A membránon áthaladó folyadék az elvi nyereség. A membránon áthaladni nem képes folyadék az úgynevezett veszteség. Ez utóbbinak is fontos szerepe van a membrán működésében, hiszen ennek segítségével ürül a membránban kiszűrt részecskék bizonyos része és csak ennek jelenlétével lehetséges a rendszer működésének fenntartása. A nyereség és veszteség aránya általában rendszertől függetlenül adott érték: többnyire kétszer több veszteség víz keletkezik a folyamat során, mint nyereség.
A nyereség, azaz a szűrt víz, rendszerint egy tárolótartályba kerül. A veszteség víz ugyanakkor két módon távozhat:
Az olcsóbb, egyszerűbb berendezések esetében szennyvíz módjára ürül a csatorna felé. | |
Prémium minőségű, drágább rendszerek esetében egy másik tartályba tárolódik és újrahasznosítják. |
A veszteség víz minősége gyakorlatilag azonos a szűrési folyamat betáp oldalán tapasztalt vízminőséggel, így ennek hasznosítása nem jár kockázatokkal. A modern, minőségi önkiszolgáló autómosó rendszerek esetében a gyártók vízlágyító berendezéseket alkalmaznak a betáp oldalon és a teljes ciklus során lágyított vizet áramoltatnak a rendszerben. Ennek köszönhetően az úgynevezett „veszteség” víz visszavezethető a lágyvizes tárolótartályba és a rendszer bármelyik funkciójának ciklusában újra felhasználható.
A DiBO berendezések újrahasznosítják az ozmózis szűrés folyamata során keletkező „veszteség” vizet, ezzel jelentős működési költségmegtakarítást biztosítanak!
A DiBO önkiszolgáló autómosó rendszerekbe beépített ozmózis vízszűrő berendezés az alábbi részegységekből és funkciókból épül fel:
- Álló betáp oldali előnyomó szivattyú, mely az egy köbméteres lágyított víztároló tartályból érkező folyadékot a megfelelő üzemi nyomás mellett és mennyiségben préseli át a szűrőbetéten
- Szárazon futás elleni elektronikus és vezérlési védelem
- Szűrőbetét ház a DiBO gépészeti rendszer vázára építve
- 400 liter/óra névleges teljesítményű ozmózis szűrőbetét
- Rendszerbe épített rotaméter a nyereség oldalon liter/óra skálázással
- Rendszerbe épített rotaméter a veszteség oldalon liter/óra skálázással
- Rozsdamentes acél csőhálózat a teljes ozmózis szűrő rendszerben
- Fizikailag szabályozható minimális áramlási mennyiség érzékelő a nyereség oldali rotaméterre építve és központi rendszerbe kötve
- Magas minőségű, buborékmentes, rozsdamentes acél keverőcsap a rendszer nyereség és veszteség oldali mennyiségeinek megválasztására
- Beépített rendszer nyomásérzékelő központi rendszerbe kötve
- 1.000 literes ozmózis tárolótartály, számítógépes rendszerbe kötött folyadéknyomás alapú szintérzékelővel
- Számítógépes rendszervezérlés a központi PLC-ről
- Kezelőfelületen keresztül (akár távolról is) elérhető ki- és bekapcsolás lehetősége, illetve automatikus üzem
- Számítógépes felületen – akár távolról – paraméterezhető és ellenőrizhető működés az alábbi főbb módokon:
- Üzemmód választás (kikapcsolás, kézi üzem bekapcsolás, automatikus működés)
- Szintértékek meghatározása számítógépes felületen keresztül (alacsony szint, maximális szint, rendszer automatikus indítási szintje adott folyadékszint mellett, szárazon futás elleni védelem szintje)
- Pillanatnyi rendszer nyomásérték felületen keresztül is kiolvasható módon
- Hibaüzenet jelzés és opcionális GSM alapú üzenetküldési képesség hiba megjelöléssel és hibakóddal
- Veszteség víz visszavezetése az 1.000 literes számítógépes szintvezérelt lágyított vizes tartályba
- Rendszer előnyomó szivattyú a nyomásfokozó pumpák zavarmentes betáplálására
Üzemeltetőként Önnek lehetősége van a fent meghatározott termelési kapacitást duplájára növelni egy további, opcionális szűrőház és szűrőbetét rendszerbe illesztésével. Az így elérhető szűrési kapacitás a hasznos oldalon elérheti a 800 liter/óra értéket.
A DiBO berendezések gyárilag olyan nyomószivattyú mérettel kerülnek gyártásra, melyek ezt a további, opcionális szűrőt is képesek kiszolgálni, így a bővítés költsége lényegesen kedvezőbb más megoldásokhoz képest.